Oči a UV záření

1639

Rakovina kůže vzniká neopatrným opalováním na pláži nebo na zahradě. To se obecně ví, a tak je opalovací kosmetika standardem. Naproti tomu poškození očí, které vzniká dennodenně a navíc po celý rok, se přehlíží. Přitom se dá předejít nejen bolestem a slzení, ale také šedému zákalu, zhoršenému vidění nebo dalším nezvratným problémům, po kterých zdravé oči zrovna nesní.

Co oči nevidí, to srdce nebolí

Srdce v případě prosluněné procházky nijak zvláště neutrpí, ale to, co bude chřadnout, budou nechráněné oči. Zapláčou. Když je vystavíte UV paprskům krátkodobě, mohou vás dráždit, bolet, rudnout a slzet. Někdo v nich může mít pocit cizího tělíska. Záření nejvíce zasahuje spojivku a rohovku a výsledkem může být jejich zánět, přechodná ztráta vidění, vážné poškození rohovky a ve velmi těžkých případech i poškození sítnice.

Pokud takový dáreček dopřejete očím dlouhodoběji, rozsah poškození ještě naroste. Studie prokazují, že může dojít ke vzniku šedého zákalu, urychlí se degenerativní změna sítnice, změní se povrch oka, nebo se spojivková tkáň dostane až do centra rohovky a naruší vidění. Zabarvení čočky dožluta je ve srovnání s problémy, jaké si můžete přivodit, už jen nechtěný módní doplněk.

Kde se UV záření nachází

S elektromagnetickým zářením to je jednoduché. Na nejnižších hodnotách nalezneme neviditelné gama záření a hned po něm záření rentgenové. Poté nastupuje pro nás stále neviditelné ultrafialové (UV) záření, a to v hodnotách od 100 do 400 nm. Po něm spatříme nám známé barevné spektrum od 400 nm do 700 nm, ve kterém rozeznáváme všechny barvy světla. Postupně se opět dostáváme do neviditelných hodnot záření infračerveného, po kterém zbývají už jen záření terahertzová a rádiová.

Aby se UV záření nedostávalo do oka

Oko se před slunečním světlem chrání reflexem tak, že stahuje zorničku. Proniknutí paprsků na sítnici tak velmi zmírňuje. Samo sebe však nesvede chránit stoprocentně a ještě menší úspěšnost zaznamenává v případě, že se UV záření odráží od země, písku, vodní hladiny, nebo sněhu. Třeba taková sněžná slepota s dočasnou ztrátou zraku je stav popálení rohovky, které doprovází bolestivý zánětlivý stav.

UV filtr „do každé domácnosti“

Během letních měsíců (a nejen to) doporučujeme nosit sluneční brýle s UV filtrem. Tyto brýle kupujte u osvědčeného optika, který nabízí záruku kvality. Zvolte brýle široké, které nejlépe zabrání průniku paprsku z kteréhokoliv úhlu.

Sluneční brýle bez UV filtru spíše škodí

V případě, že zvolíte sluneční brýle bez UV filtru, způsobíte chaos. Vaše zornička zůstane rozšířená, protože se oko nebude muset bránit slunečnímu svitu. UV záření tak bude proudit do vašeho oka plným proudem.

Víte, kde…

… se podle údajů Nadace rakoviny kůže nachází každý 10. případ rakoviny kůže? Na očním víčku.

Ochrana očí kontaktními čočkami s UV filtrem

Oko můžete chránit také pomocí speciálních kontaktních čoček. Ty bohužel nestačí, jelikož chrání pouze středovou část oka. Přidejte k nim kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.

Mít oči na stopkách se ne vždy vyplatí

Ať už je říjen nebo květen, sluneční světlo dává očím zabrat vždy. Pravidlem je, že nebezpečí roste s nadmořskou výškou. Vysoké nadmořské výšky přinášejí nejvyšší ohrožení stejně jako zasněžené hory nebo pláže plné písku. Svou roli hraje také výška slunce během denní doby. Čím výše se slunce nachází, tím stoupá intenzita UV záření. Přesto oči podléhají nebezpečí především dopoledne a odpoledne. Jedná se totiž o dobu, kdy se nebojíme do přímého slunce přímo pohlédnout. A že je dnes na obloze spousta mraků? Ty ultrafialové záření bez problému překoná. Až 90 % jeho intenzity na vás bude přes všechnu tu šeď neviditelně působit.

Oči je zkrátka vhodné chránit po celé dny během celého roku.

Dá se chránit ještě jinak?

Podpořit ochranu očí před UV zářením můžete také stravou. Dopřejte si pravidelnou konzumaci růžičkové kapusty, brokolice či špenátu. Skvělá je také kukuřice, mrkev, rajčata, listový salát, nebo vaječný žloutek. Zmíněné pokrmy obsahují lutein, který jako silný antioxidant chrání tělo před škodlivými volnými radikály.

Díváte se rádi? Máte rádi barvy? Zdravé vidění je ve vašich rukou, dbejte o svůj zrak.

autor článku: Olga Knoflíčková