Brýle pro řidiče

9535

Ať už jste příležitostný řidič, nebo profesionál který za volantem tráví většinu času, jistě jste se nejednou setkali s nepříjemným oslněním. Může být způsobeno slunečním světlem, světlomety protijedoucích vozidel ale také pouličním osvětlením. Do nepříjemných situací se může řidič dostat také za snížené viditelnosti v důsledku deště či mlhy. V takových situacích Vám nejlépe pomohou speciální brýle pro řidiče.

Tyto brýle lze rozdělit do dvou kategorií, speciální brýle sluneční a speciální brýle pro jízdu za snížené viditelnosti a za tmy.

brýle pro řidiče - oslnění sluncem

Speciální sluneční brýle pro jízdu ve dne

Speciální brýlové čočky slunečních brýlí jsou polarizované a eliminují tak oslnění jednak přímým slunečním světlem, ale také slunečním světlem odraženým od vozovky, nebo jiných reflexních ploch v blízkosti vozovky. Polarizované sluneční brýle snižují oslnění a usnadňují viditelnost za jasných podmínek. Polarizované brýlové čočky jsou speciálně navrženy tak, aby zvýšily kontrast pro ostřejší vidění.

brýle pro řidiče - jízda za snížené viditelnosti

Speciální sluneční brýle pro jízdu ve dne se samozabarvujícími se čočkami

Tato zvláštní kategorie slunečních brýlí je osazena speciálními brýlovými čočkami, které v závislosti na intenzitě UV záření mění intenzitu svého zabarvení v rozmezí od 10 do 85 %. Tyto brýlové čočky jsou také nazývány jako fotochromatické, to proto, že technologie, která má tuto funkci na svědomí, je založena na molekulách chromu a jejich citlivosti na světlo.

Speciální variantou fotochromatických brýlových čoček jsou čočky, které se zabarvují i uvnitř vozu, tedy za skleněným oknem. Tyto čočky se pak zabarvují pouze viditelným světlem, bez nutnosti UV záření, které sklem neprochází.

Bez ohledu na to, jaký typ brýlových čoček zvolíme, měli by brýle pro řidiče vždy obsahovat antireflexní vrstvu. Tato vrstva, která je na povrchu brýlové čočky, snižuje odlesky světla od jejího předního a zadního povrchu a umožňuje většímu množství světla proniknout skrz čočku do oka. Tato vlastnost pak zvyšuje kvalitu vidění.

Účastníci dopravních nehod často uvádějí jako příčinu nehody oslnění a tím způsobené přehlédnutí jiného vozidla, cyklisty či chodce.

brýle pro řidiče - nebezpečné oslněníSpeciální brýle pro jízdu v noci a za snížené viditelnosti

Tyto brýle pro řidiče mají za úkol eliminovat nepříjemné pocity oslnění od protijedoucích vozidel, koncových světel vozidel jedoucích před námi a intenzivního veřejného osvětlení. V dnešní době vysoce výkonných LED technologií a xenonových světel jsou takové situace velmi časté. Takové brýlové čočky mají jednak speciální složení materiálu čočky samotné a jednak jsou opatřeny antireflexní vrstvou, která významným způsobem zabraňuje oslnění a nepříjemnému lomu světla. Takto navržené brýlové čočky se liší od běžných většinou lehkým zabarvením do žluta. Tento lehký nádech ale nemá žádný vliv na možnost nosit takové brýle bez problémů celý den.

brýle pro řidiče - ukázka rozdílů v potlačení oslnění

autor článku: Pavel Macenauer