Hodnota očního specialisty pro váš zrak

1739

Možná vás někdy, při pořizování nových brýlí, napadlo proč vlastně stojí tolik a za co platíte? Pokusím se vám nyní ukázat proč jejich cena není a ani nemůže být nízká. Jaká přidaná hodnota je skryta na první pohled a proč je to důležité pro váš maximální užitek z nových brýlí. Tuto přidanou hodnotu je dobré si uvědomit nejen při nákupu dioptrických brýlí, ale také brýlí slunečních a kontaktních čoček. Kvalitu a odborné znalosti vašeho očního specialisty ale oceníte i při doporučení správných očních kapek, roztoků pro kontaktní čočky a celé řad dalšího doplňkového sortimentu.


 

Personalizace 

představte si, že potřebujete nový oblek nebo nové šaty. Jdete ke krejčímu, ten se na vás podívá a vše je hotovo, odcházíte s novým kouskem vaši garderóby. Tohle si asi nedokážete představit, že ne?! Upřímně, od takového krejčího bych si nenechal ušít ani kapesník. Každý z nás je svým způsobem originál a to jak svými vlastnostmi, tak svým vzhledem a tedy i svými rozměry. Když je důležité změřit vaše parametry při šití šatů, co teprve při výrobě brýlí. Pro brýle jsou důležité zejména proporce / parametry vaší hlavy. Aby brýle opravdu dobře seděly je důležité změřit celou řadu těchto parametrů a zohlednit je při výrobě brýlových čoček. Jedná se zejména o tzv. PD (pupilar distance), neboli vzdálenost zornic vašich očí, dále pak vzdálenost budoucích brýlových čoček od oka a sklon brýlové obruby.


 

Správné parametry

že jsou vaše anatomické parametry důležité jsme si již řekli, je ale potřeba zdůraznit, že vyměření samo o sobě nestačí. Měření musí být provedeno odborně a přesně, jedině potom totiž můžeme garantovat 100% optický výkon vašich brýlí. Použijeme-li opět paralelu s krejčím, jaký význam budou mít míry, které vám vzal, když nebudou správné. Co třeba jeden rukáv delší nebo kalhoty končící nad kotníkem? To byste asi nechtěli. Měření tedy musí být provedeno kvalitně, jinak není k ničemu. Garancí správného změření je provedení odborným personálem, očním optikem nebo optometristou. Ten totiž přesně ví jak vás postavit, na co dát pozor a v jaké situaci měřit tak, aby hodnoty z tohoto měření skutečně odpovídaly vašim potřebám.


 

Správné brýlové čočky

nejste-li sami optikem či optometristou, je zcela přirozené, že toho o samotných brýlových čočkách příliš mnoho nevíte. Nemá smysl vás zatěžovat vyjmenováváním a popisem jednotlivých druhů brýlových čoček, jejich vlastnostmi a parametry. Postačí, když budete vědět, že je jich opravdu velké množství, řada variant a kombinací, ale jen některé jsou ty správné pro vaši konkrétní oční vadu, pro váš konkrétní případ. Jen skutečný oční odborník dokáže všechny tyto možnosti vyhodnotit a na základě svých znalostí vám doporučit tu správnou kombinaci materiálu, konstrukce a povrchové úpravy brýlové čočky tak, aby jste s výsledkem byly opravdu spokojeni. Na brýlích jsou totiž opravdu důležité zejména brýlové čočky. Pokud totiž budete mát krásné a i dobře padnoucí brýle, ale v nich podřadné brýlové čočky, pak je celý výsledek podřadný a to jistě nechcete. Prvořadým úkolem brýlí je přece dobře vidět.


 

Jistota správného výběru

jak se cítíte když vám někdo nabízí něco, čemu moc nerozumíte? Není to nic moc, že mám pravdu? Vraťme se opět ke krejčímu, kde máte na výběr z několika druhů látek, ale vy nevíte jaký je mezi nimi rozdíl, kromě toho, že každá stojí jiné peníze. Co víte ale s jistotu, je co by měl oblek vydržet a jak se v něm chcete cítit. Stejné je to i s brýlemi (brýlovými čočkami). Zkušený oční specialista zjistí jaké jsou vaše požadavky a očekávání a na základě těchto informací vám doporučí vhodné řešení a svou volbu vám vysvětlí. Vysvětlí vám proč doporučuje například tenčenou brýlovou čočku, proč doporučuje kvalitní povrchovou úpravu nebo proč by vám doporučil brýlové čočky, které vás lépe chrání před UV zářením. Protože pouze pokud porozumíte tomu co a proč je vám doporučeno, máte jistotu, že je to správná volba a odcházíte s dobrým pocitem.


 

Odbornost

když vás bolí zub, jdete k zubaři. Když si zlomíte ruku, pravděpodobně skončíte na ortopedii. Ano, nabízí se otázka kam půjdete v případě problémů se zrakem. Vaše první cesta by určitě měla vést k očnímu lékaři, ten zjistí zdravotní stav vašeho zraku a pokud je vše v pořádku, zamíříte do oční optiky. A tady na vás opět čeká odborník – optometrista. Optometrista je člověk, který určí druh a hodnotu vaši oční vady, konkrétně to proč vidíte špatně na dálku či na blízko, případně na obě vzdálenosti současně. Optometrista je člověk, který vám změří dioptrie, tedy hodnotu vaši konkrétní oční vady. Optometrista má vysokou úroveň vzdělání v této problematice a celý svůj profesní život se dále vzdělává. Má bohaté zkušenosti v měření zraku a identifikaci očních vad a je prakticky jediným člověkem, který vám dokáže správně určit hodnotu vaši oční vady (dioptrii). Dalším odborníkem se kterým se v oční optice setkáte je oční optik. Oční optik je opět člověk s vysokou úrovní vzdělání, který Vám sice nezměří vaši oční vadu, ale pomůže vám vybrat ty správné brýle, do nich pak ideální brýlové čočky a to všechno dá dohromady tak aby jste odcházeli spokojeni s perfektním viděním a krásnými brýlemi.


 

 


 

Doporučení nakonec

chcete-li opravdu dobře vidět a dobře vypadat, svěřte svůj zrak skutečným odborníkům. Vyžadujte dokonalý servis, vyžadujte vysvětlení toho co vám je nabízeno a důvěřujte těmto lidem, opravdu vědí co dělají. 

 

Pavel Macenauer, březen 2020, optik partner