Dětské sluneční brýle

1522

Kvalitní sluneční brýle jsou důležité nejen pro dospělé ale zejména pro naše nejmenší. Proč jsou dětské sluneční brýle mnohem důležitější než sluneční brýle pro dospělého jedince, vysvětlíme v tomto článku.

Vysoké dávky slunečního záření zvyšují riziko zrakových zdravotních komplikací jako je šedý zákal či makulární degenerace. Toto riziko narůstá s přibývajícím věkem. Nejlepším způsobem, jak toto riziko co možná nejvíce snížit, je začít s ochranou proti UV záření co nejdříve, tedy od útlého věku dítěte. Pojďme se nyní podívat jaká fakta jsou nám k dispozici a čím bychom se měli řídit při výběru slunečních brýlí nejen pro děti, ale zejména pro ně.

Důležitá fakta o ochraně dětských očí

Děti jsou vystaveny ultrafialovému (UV) záření více než dospělí.

Děti obvykle tráví podstatně více času venku než dospělí, jsou tedy škodlivému UV záření vystavení déle. Dětské oko má menší schopnost přirozené filtrace UV záření a vysokoenergetického viditelného světla (HEV), to způsobuje, že do dětského oka pronikne více škodlivého záření než u dospělého člověka.

Bohužel, mnoho rodičů si stále neuvědomuje význam dětských slunečních brýlí. Podle průzkumu, uskutečněného v roce 2012 americkou společností The Vision Council, uvedlo 74 % dospělých Američanů, že nosí sluneční brýle pro ochranu před UV zářením, ale pouze 58 % vyžaduje, aby je nosily také jejich děti.

dětské sluneční brýle mají být veselé

Kvalitní sluneční brýle jsou důležité pro všechny věkové kategorie a zde je několik důvodů proč:

  • slunce je největším zdrojem UV zářenímodrého světla, produkuje 100x více modrého světla než vnitřní osvětlení.
  • kumulativní účinky modrého světla v průběhu celého života zvyšují riziko poškození sítnice.
  • intenzita UV záření a modrého světla se zvyšuje s nadmořskou výškou o 8 % každých 300 výškových metrů.
  • 50 % celkové dávky UV záření, které vstřebáme za celý život, dosahujeme ve věku do 18 let.

dětské sluneční brýle

Dětské sluneční brýle

Co všechno bychom měli brát v úvahu při výběru kvalitních dětských slunečních brýlí.

100 % UV ochrana je důležitájak se chránit před škodlivým UV zářením

Existují dva typy ultrafialových paprsků, které mohou poškodit oči: UVA a UVB. Pro dostatečnou ochranu očí by měly sluneční brýle pro děti blokovat 100 % UVA i UVB.

Ochrana proti modrému světlu (HEV)

Podobně jako UVA záření, může i vysokoenergetické světlo (HEV) proniknout hluboko do oka a zvýšit riziko poškození sítnice. Zatímco dospělí jsou vystavení modrému světlu hlavně při práci s počítačem, dětem hrozí vyšší riziko v přírodě. Sluneční brýle pro děti by tedy měli blokovat nejen 100 % UVAUVB ale také co možná nejvíce modrého světla.

Barevný odstín slunečních brýlových čoček

Tmavší barevné odstíny brýlových čoček nemusí ještě nutně znamenat větší ochranu. Brýlové čočky mohou blokovat 100 % UV a velkou část modrého světla v jakémkoliv odstínu, závisí to na jejich vlastnostech.

Kdy by měli děti začít nosit sluneční brýle?

ideální doba je mezi 2,5 až 3 roky věku dítěte. V tomto věku již není problém sehnat brýle, které budou dítěti dobře sedět i na malém obličeji.

Jak vybrat vhodné dětské sluneční brýle?

Velké a mohutné brýle, které nejsou pohodlné na nošení, mohou vytvářet problémy při výběru dětských brýlí. Při výběru dětských slunečních brýlí je proto velmi důležité věnovat pozornost nejen jejich ochranným vlastnostem, ale také názoru dětí na to co se jim líbí. Pokud se jim budou jejich nové sluneční brýle líbit a budou s v nich cítit dobře, budou je rádi a často nosit.

  • obruba slunečních brýlí by měla být přiléhavá a dostatečně pružná.
  • sluneční brýle musí dobře sedět na nose a dobře kopírovat obličej.
  • kvalitní sluneční brýle jsou označeny nálepkou nebo štítkem, garantujícím ochranu před UVAUVB zářením.
  • kvalitní sluneční brýle kupujte u renomovaných prodejců, ať už v očních optikách, specializovaných sportovních obchodech, nebo v ověřených e-shopech.
  • pokud si nejste jisti kvalitou ochrany zakoupených brýlí, v každé kvalitní oční optice Vám je na požádání rádi zkontrolují.

autor článku: Pavel Macenauer | foto: shutterstock