Brýle pro práci s počítačem

3837

Dnešní doba by se bez nadsázky dala nazvat dobou počítačovou, vlastně i já nyní, při psaní tohoto článku, sedím u počítače a namáhám své oči pohledem na LCD obrazovku. Většina pracujících lidí, se den co den při práci s počítačem, nebo při obsluze zařízení, které je vybaveno rozměrným LCD displejem, setkává s nepříjemnými pocity jako je pálení očí, bolesti hlavy a krční páteře, pocity suchých očí a rozmazaným viděním. Všechny tyto symptomy lze shrnout do jednoho slova – Syndrom počítačového vidění (CVS). Řešením tohoto problému jsou speciální brýle určené pro práci s počítačem.

Pokud je Vám méně než 40 let, může být rozmazané vidění a zvýšená únava očí způsobena neschopností Vašich očí zaostřit na vzdálenost monitoru, nebo je problémem přeostřování z monitoru na klávesnici a zpět. Tato snížená schopnost akomodace (zaostřování na blízko) může být spojena právě se syndromem počítačového vidění (CVS).

Pokud Vám však již 40 let bylo, mohou být tyto problémy způsobeny počínající presbyopií, tedy ztrátou schopnosti zaostřovat na blíže položené předměty, ale zároveň může být příčinou také CVS.

Suché a unavené oči, jsou klasickým příznakem digitální únavy očí

V obou případech doporučujeme neprodleně navštívit očního specialistu, ať už ophtalmologa, nebo optometristu a nechat si řádně vyšetřit zrak. Je prokázáno, že i malé odchylky v dioptrických hodnotách mohou být příčinou problémů s počítačovým viděním.

Pokud ale máte jistotu správných dioptrií, případně žádné brýle nepotřebujete a výše uvedené symptomy přetrvávají, je zde jediná možnost a sice zvážit pořízení speciálních brýlí určených pro práci s počítačem.

Proč brýle pro práci s počítačem potřebujete?

Obrazovky většiny počítačů jsou umístěny ve vzdálenosti 50-60 cm od oka. Této vzdálenosti se říká „střední vzdálenost“ a jedná se o zcela jinou vzdálenost, než je dálka nebo blízko, které standardně používáme.

U mladších ročníků lze tento případ řešit jednoohniskovými brýlovými čočkami, jejichž konstrukce umožňuje pohodlné vidění na vzdálenost monitoru, ale také pohodlné vidění na blízko.

Jiný případ ovšem nastává u lidí starších 40 let, kde již svou úlohu hraje nastupující presbyopie a ztráta schopnosti zaostřovat na blízké předměty se projevu zejména při čtení a používání smartphonu. Tady přicházejí ke slovu tzv. multifokální, nebo trifokální brýlové čočky, které umožňují vidění jak na dálku, tak na střední vzdálenost monitoru, ale také na klávesnici tedy blízkou vzdálenost.

Největším problémem však je, když jsou již přítomny symptomy nadměrného namáhání zraku při práci s počítačem a Vy se je snažíte kompenzovat změno polohy hlavy, náklonem, většinou blíže k monitoru a takto celý den pracujete. V takovém případě na sebe nenechají dlouho čekat problémy s krční páteří a bolestí ramen, které mohou samozřejmě vyústit v problémy s páteří jako celkem.

Brýle pro práci s počítačem jsou řešením pro většinu symptomů digitální únavy zraku

Speciální brýlové čočky pro práci s počítačem

Na trhu je dnes celá řada speciálních počítačových brýlových čoček, které jsou přizpůsobeny specifickým požadavkům na vidění při práci s počítačem.

Těmi nejjednoduššími jsou brýlové čočky nastavené tak aby umožňovali pohodlné vidění na střední vzdálenost, tedy na vzdálenost monitoru počítače. Tyto brýlové čočky pak dosahují největší šíře zorného pole právě na monitor.

Druhou kategorií brýlových čoček pro práci s počítačem jsou speciální multifokální čočky. Tyto umožňují vidění na střední vzdálenost monitoru, pohodlně s nimi uvidíte na klávesnici a pracovní plochu stolu ale pohled na dálku bude do jisté míry omezen. ětšinou je tato hranice ostrého vidění do 4 m. To je důvod proč takové brýle nelze používat pro běžné denní nošení a pro řízení vozidla před nimi důrazně varujeme.

Posledním důležitým prvkem v tažení proti počítačové únavě zraku je kvalitní antireflexní úprava brýlových čoček, ideálně obsahující filtr modrého světla. Antireflexní vrstva zamezí nepříjemným odleskům a filtr modrého světla ochrání Vaše oči před možnými zdravotními komplikacemi jako je VPMD.

Na co si dát pozor při pořizování počítačových brýlí

  • Nakupujte u odborníka v prověřené oční optice
  • Před návštěvou optiky si změřte, v jaké vzdálenosti nejčastěji sedíte od obrazovky počítače a tento údaj si vezměte s sebou, je opravdu důležitý.
  • Rozmyslete si také pořádně jakou oblast chcete svými brýlemi obsáhnout, většinou se bude jednat o prostor kanceláře, flipchart, případně osobu sedící naproti Vám.
  • Důležitý bude také rozměr monitoru, u kterého pracujete nejvíc, případně způsob a intenzita osvětlení pracovního prostoru.

Všechny tyto údaje by měl zkušený oční optik znát proto, aby Vám navrhl co možná nejlepší variantu počítačových brýlí pro Váš konkrétní případ.

 

autor článku: Pavel Macenauer