Čištění brýlí – jak správně postupovat

9420

Že není pořízení kvalitních brýlí levná záležitost ví určitě každý, kdo nosí brýle z jakéhokoliv důvodu. Ať už se jedná o brýle dioptrické či pouze sluneční, je jejich pořízení poměrně významnou investicí a byla by škoda zničit si je špatnou péčí o ně. Pokud se, při čištění Vašich brýlí budete řídit těmito užitečnými radami, výrazně omezíte riziko jejich poškrábání či jiného poškození a zvýšíte tak jejich životnost na maximum.

7 Kroků správného čištění

1. Důkladně si umyjte a osušte ruce

opláchnutí rukou před čištěním brýlí

Před čištěním brýlí se ujistěte, že vaše ruce jsou bez nečistot, špíny, krémů a všeho, co by mohlo být přeneseno brýlové čočky. K mytí rukou používejte mýdlo a čistou utěrku, která nepouští vlákna.

2. Opláchněte si brýle jemným proudem vlažné vody z vodovodu

čištění brýlí - opláchnutí vlažnou vodou

Tím se odstraní prach a jiné nečistoty, které mohou při čištění poškrábat brýlové čočky. Vyhněte se horké vodě, která může poškodit některé povrchové úpravy.

3. Na každou čočku naneste malou kapku prostředku na mytí nádobí

čištění brýlí - aplikace saponátu

Většina prostředků na mytí nádobí je velmi koncentrovaná, proto používejte jen malé množství. Používejte pouze značky, které nezahrnují různé hydratační přípravky pro ochranu pokožky.

4. Jemně otírejte obě strany čoček a všechny části brýlové obruby po dobu několika sekund

čištění brýlí na mokro jemným třením prstů

Ujistěte se, že čistíte každou část, včetně sedýlek na nose a koncovek stranic, které sedí za ušima. Dbejte také na vyčištění místa, kde brýlové čočky dosedají k obrubě. Tato linie bývá často místem, kde se hromadí prach, pot a mastnota pokožky.

5. Důkladně opláchněte obě strany brýlových čoček a obruby čistou, tekoucí vodou

čištění brýlí - oplach pod tekoucí vlažnou vodou

Nedostatečné opláchnutí bývá příčinou tvorby šmouh při následném čištění brýlových čoček suchou utěrkou.

6. Jemně protřepejte brýle, abyste odstranili co nejvíce vody z čoček

oklepání zbytků vody

Zkontrolujte čočky, zda jsou čisté.

7. Čočky i obrubu opatrně osušte čistým ručníkem nepouštějícím vlákna

doleštění mikroutěrkou

Použijte utěrku, která nebyla praná za použití aviváže (látky obsažené v aviváží mohou být opět zdrojem šmouh). Bavlněný ručník, který používáte k čištění jemného skleněného nádobí, je dobrou volbou. Ujistěte se, že ručník je dokonale čistý. Nečistoty ve vláknech ručníku mohou vaše čočky poškrábat a mastnota z nádobí či kosmetiky je opět umastí a způsobí nežádoucí šmouhy.

8. Znovu zkontrolujte brýlové čočky

čištění brýlí pomocí mikroutěrky
mikroutěrka na brýle

Pokud na nich nadále zůstanou nějaké šmouhy či jiné nečistoty, odstraňte je čistým hadříkem z mikrovlákna. Tyto hadříky, které nepouštějí chloupky, jsou k dispozici ve většině obchodů s brýlemi či fototechnikou.

Pro čištění vašich brýlí, které nejsou k dispozici, vyzkoušejte jednotlivě balené, předem navlhčené jednorázové čisticí ubrousky na jedno použití. Jsou určeny speciálně pro použití na brýlové čočky. Nepoužívejte žádné náhražky.

Čistící spreje a vlhčené utěrky

Pro případ, že například cestujete a nemáte zrovna k dispozici tekoucí vodu, saponát nebo mýdlo, existují různá náhradní řešení.

Jedním z nich jsou speciální vlhčené utěrky, na jedno použití, které seženete v očních optikách nebo v prodejnách s fototechnikou. Tyto ubrousky jsou na jedno použití a důrazně je doporučujeme používat opravdu pouze v nouzi a výjimečně.

sada na čištění brýlí
sada na čištění brýlí

Před použitím těchto ubrousků doporučujeme fouknutím zbavit čočku mechanických nečistot, aby nedošlo k jejímu poškrábání.

Další možností jsou speciální čistící spreje, které lze, pokud není možnost tekoucí vody, použít v kombinaci s utěrkou z mikrovlákna. Obojí lze opět koupit v očních optikách a specializovaných prodejnách s fototechnikou.

Pokud mají Vaše brýlové čočky antireflexní úpravu, ujistěte se vždy, zda je příslušný čistící sprej či vlhčený ubrousek pro takovou úpravu schválen, v opačném případě by tuto vrstvu mohl poškodit.

 

Co opravdu, ale opravdu nedělejte s Vašimi brýlemi!

NEPOUŽÍVEJTE košili ani jinou tkaninu k čištění brýlí, zejména když jsou čočky suché. To může vaše čočky, s velkou pravděpodobností, poškrábat!

NEPOUŽÍVEJTE sliny k navlhčení a čištění brýlových čoček!

NEPOUŽÍVEJTE na čištění Vašich brýlí chemické prostředky pro domácnost, například ty, sloužící k umývání oken. Tyto prostředky obsahují látky, které mohou poškodit povrchové úpravy na brýlových čočkách, jako je antireflexní úprava, antistatická úprava a další.

NEPOUŽÍVEJTE k čištění brýlových čoček papírové ručníky, ubrousky nebo toaletní papír. Tyto materiály mohou brýlové čočky poškrábat nebo na nich zanechat spoustu papírových chloupků.

Jak odstranit škrábance z brýlí?

nesprávné čištění brýlí může dopadnout i takto
poškrábanou čočku opravit nelze

Ano, tuto otázku si lidé často kladou v případě, že jejich brýlové čočky už nějaký ten šrám utrpěli. Bohužel neexistuje žádný kouzelný lék na poškrábané čočky. Jakmile jsou vaše brýle poškrábané, jsou poškrábané.

Pokud jsou brýlové čočky poškrábané, doporučujeme jejich výměnu za nové. Škrábance mohou, kromě rušivých odrazů světla nepříznivě ovlivnit také jejich odolnost proti nárazu a v tomto případě již jde o Vaši bezpečnost.

Profesionální čištění v oční optice

čištění brýlí v ultrazvukové čističce
ultrazvuková čistička na brýle

V kvalitní oční optice, jsou brýlové čočky vždy čištěny mokrou cestou, kterou jsme Vám podrobně popsali, navíc je ve většině případů k jejich čištění použito ultrazvukové technologie, která si poradí i s tou nejodolnější špínou na těžko přístupných místech.

Pokud jsou Vaše brýle čisté ale plastová sedýlka, která drží brýle na nose jsou zažloutlá a ztvrdlá, nechejte se je v odborné optice určitě vyměnit. Nejen, že Vaše brýle budou vypadat o mnoho lépe ale budou i lépe držet na nose.

Ochranné pouzdro na brýle

správně vybrané pouzdro brýle ochrání před poškozením
pouzdro ochrání brýle před poškozením

Že lze brýlové čočky snadno poškrábat již víme, proto se je snažte chránit co nejvíce a jakmile si je sundáte z nosu, ihned je uschovejte v ochranném pouzdře k tomu určeném. Nikdy je nepokládejte jen tak na stůl čočkami dolů. Pokud není jiná možnost nechejte je ležet vzhůru nohama z otevřenými stranicemi na místě, kde nehrozí jejich poškození.

Žádné brýle nevydrží navždy

Všechny brýlové čočky i ty nejlepší, se časem poškodí, ať už běžným používáním, vystavení okolnímu prostředí, tak chybnou manipulací či drobnými nehodami. Brýlové čočky mohou být co nejvíce odolné proti poškození běžnou manipulací a čištěním ale nikdy nebudou odolné proti špatnému zacházení.

Při jejich nákupu se zeptejte svého optika na co nejlepší povrchové úpravy, které dokáží ochránit brýlové čočky co možná nejvíce a prodloužit tak jejich životnost na maximum ale vždy za předpokladu správného zacházení s nimi.

Dodržování výše uvedených tipů je nejlepším způsobem, jak udržet vaše brýle čisté a bez poškrábání tak dlouho, jak je to jen možné.

autor článku: Pavel Macenauer