Kontaktní čočky a jak se v nich orientovat

1002

Pokud se zajímáte o kontaktní čočky, určitě jste již zjistily, jak široká a pro laika nepřehledná jejich nabídka je. Pro jejich výběr jednoznačně doporučujeme navštívit odborníka, ať už očního lékaře nebo optometristu. Abyste však nezůstaly úplně bez informací, připravili jsme pro Vás základní přehled typů kontaktních čoček.

Kontaktní čočky podle materiálu

Tvrdé 

jsou dnes vyráběny z materiálu polymethylmethakrylát zkráceně PMMA. Tento materiál se používal k výrobě kontaktních čoček až do konce 70. let, kdy bylo zjištěno, že tvrdé kontaktní čočky mohou propouštět kyslík. A tehdy se začaly vyrábět tvrdé kontaktní čočky z materiálu RGP (z anglického ridig gas permeable) neboli tvrdé plynopropustné čočky.

RGP čočky

jsou vyrobeny z plynopropustného materiálu (RGP) a dnes již prakticky nahradily klasické tvrdé kontaktní čočky z materiálu PMMA. Tyto čočky jsou nicméně stále považovány za tzv. tvrdé kontaktní čočky a jejich plocha je menší než plocha měkkých kontaktních. Pokrývá asi jen 75% rohovky.

Výhody tvrdých kontaktních čoček, vyrobených z pevného RGP materiálu

  • dobře si zachovávají svůj tvar a při mrknutí se nedeformují. Dalo by se tedy říct, že poskytují ostřejší vidění než čočky měkké.
  • pevný RGP materiál způsobuje také jejich větší odolnost vůči mechanickému poškození, jako je roztržení. Mohou se sice zlomit ale k tomu je zapotřebí velké síly.
  • pevný RGP materiál neabsorbuje vodu tak, jako měkké čočky a usazování bílkovin a lipidů na povrchu čočky je tak daleko menší.
  • v případě dobré péče je jejich trvanlivost v řádu let, pokud nedojde ke změně předpisu dioptrické hodnoty.

Měkké / silikon-hydrogelové

někdy v 60. letech 20. století byl objeven nový materiál vhodný pro výrobu kontaktních čoček, tzv. hydrogel, tedy materiál se schopností absorbovat vodu. Nejnovější evolucí hydrogelových kontaktních čoček jsou pak čočky silikon-hydrogelové jejichž výhodou je zvýšená propustnost kyslíku a vyšší smáčivost což vede k vyššímu pohodlí pro nositele.

V současnosti je na trhu řada těchto silikon-hydrogelů, které jsou známé pod těmito názvy-galyfilcon, senofilcon, comfilconenfilcon.

Výhody měkkých kontaktních čoček

Jak pečovat o kontaktní čočky

Problémem všech typů kontaktních čoček je snížení zásobování rohovky kyslíkem. Tento stav se nazývá hypoxie. Hypoxie se může projevovat  zarudnutím očí, otokem rohovky, rozmazaným viděním. Může také zvyšovat riziko řady očních infekcí.

S příchodem silikon-hydrogelových čoček se prostupnost kyslíku k rohovce výrazně zlepšila a snížilo se tak riziko očních infekcí.

Lepší prostupnost kyslíku tak otevřela dveře speciálním kontaktním čočkám, které vyžadují větší množství materiálu a mohli by tak způsobovat již zmíněnou hypoxii. Díky tomu dnes můžeme využívat kontaktní čočky bifokální, multifokální, čočky pro astigmatismus a speciální čočky pro pacienty s keratokonusem.

Měkké kontaktní čočky jsou dnes nejrozšířenější skupinou kontaktních čoček a lze je rozdělit do těchto kategorií:

  • jednorázové
  • měsíční nebo 14ti denní
  • kontaktní čočky pro dlouhodobé nošení

Kontaktní čočky podle doby nošení 

Jednorázové 

jsou určeny k jednomu použití, ráno si je nasadíte a večer je sundáte a vyhodíte. Odpadá tedy nutnost jejich čištění a uchovávání v speciálním roztoku. Každý den vložíte do oka novou, zcela čistou a hygienicky nezávadnou čočku.

Jednodenní kontaktní čočky
zdroj: Alcon

Měsíční nebo 14 denní

tyto kontaktní čočky jsou určena zpravidla k nošení po dobu jednoho měsíce. Ráno si je nasadíte, večer vyndáte z oka a uložíte do speciálního roztoku, který čočku přes noc vyčistí a hydratuje. Důrazně nedoporučujeme tyto čočky přenášet, tedy používat déle než 30 dní. Doba použití se počítá do otevření pouzdra s novou čočkou a běží i když čočku zrovna nenosíte. Při jejich přenášení se vystavujete riziko očních infekcí, které mohou skončit až nevratným poškozením oka.

měsíční kontaktní čočky
zdroj: Johnson & Johnson

Kontaktní čočky pro dlouhodobé nošení

některé druhy měsíčních kontaktních čoček lze nosit bez přerušení až po dobu jednoho týdne. Nelze však v takovém režimu nosit jakékoliv měsíční kontaktní čočky, musí být k tomu vyloženě určeny. Důvodem je jejich kyslíková propustnost, která je u čoček určených pro dlouhodobé nošení bez přestávky, vyšší než u čoček standardních

Doporučení na závěr

Výběr kontaktních čoček ponechejte vždy na odborném kontaktologovi, ať už očním lékaři nebo optometristovi. Nikdy si nekupujte své první čočky bez porady s tímto odborníkem, vyhnete se tak řadě zdravotních rizik, z nichž některá mohou být velmi vážná. 

 

autor článku: Pavel Macenauer