Rady pro výběr správného odstínu slunečních brýlí

2206
barevné_sluneční brýlové čočky

Přemýšlíte, jakou barvu by Vaše sluneční brýle měli mít, aby dobře chránily Váš zrak? A víte, že samotné zabarvení vlastně nemá na ochranu před UV zářením příliš velký vliv? Ochrana proti škodlivému UV záření je způsobena speciální vrstvou na povrchu brýlové čočky, která je většinou transparentní, nemá tedy žádný barevný odstín a takovéto brýle by Vás před UV zářením dobře chránily i v čirém stavu.

Proč je tedy tolik různých barevných odstínů slunečních brýlí?

Důvodem je, že různé barevné odstíny dokáží filtrovat světlo různými způsoby. Důležité je k čemu sluneční brýle potřebujete, jestli pro řízení vozu, hraní golfu, chození po horách, nebo v zimně k lyžování na sněhu. Bez ohledu na to, jaká barva se Vám líbí, nemusí to být zároveň ta, která je vhodná pro Váš konkrétní účel využití.

Poradíme Vám, jaké barvy jsou vhodné pro různé sporty a činnostisluneční brýle různých barev

Šedá – je považována za neutrální barvu, umožňující vnímat ostatní barvy v jejich přirozené podobě. Šedá snižuje intenzitu světla a zabraňuje oslnění. Je příjemná ve dne při intenzivním slunečním svitu. Je velmi vhodná pro řízení auta a venkovní sporty jako golf, běh, cyklistika, in-line a turistika.

Hnědá – hnědé odstíny redukují odlesky a blokují modré světlo. V zamračených dnech působí rozjasňujícím způsobem. Blokace modrého světla způsobuje vyšší kontrast a ostrost vidění. Tato barva je vhodná například pro rybaření, lov, cyklistiku, vodní sporty a venkovní míčové hry.

Zelená – filtruje modré světlo a nabízejí vysoký kontrast a ostrost vidění. Zelené odstíny snižují únavu očí při vysoké intenzitě slunečních paprsků. Tuto barvu doporučujeme například pro tenis, badminton, golf a další sporty kde je kladen důraz na přesnost.

Žlutá a oranžová – jsou vhodné do zhoršených světelných podmínek, jako je mlha, nebo snížení viditelnost. Tyto barevné odstíny zesvětlují a zostřují zobrazované předměty, na druhou stranu působí ale také zkreslení barev.Tyto barvy doporučujeme při zimních sportech na sněhu a indoor míčových sportech jako je volejbal, basketbal, florbal.

Růžová a červená – tyto barvy zvyšují kontrast blokací modrého světla. Působí uklidňujícím dojmem, jsou vhodné pro řízení auta a pro práci s počítačem. Problémem u těchto barevných odstínů, může být poměrně velké zkreslení barev.Tyto barevné odstíny jsou vhodné při lyžování, snowboardingu a jiných zimních sportech.

Než se vydáte vybrat své sluneční brýle, zamyslete se nad odpověďmi na tyto otázky:

  1. Kolik času trávíte venku a kolik uvnitř? Převažuje pobyt venku nad časem stráveným uvnitř, nebo je obojí v rovnováze.
  2. Jak trávíte svůj čas venku? cestou pěšky do práce, řízením auta, hraním fotbalu, jízdo na kole nebo zdoláváním horských štítů?
  3. Užíváte léky, které mohou zvyšovat citlivost na světlo? Mohou to být třeba léky na diabetes, léky na srdce, antikoncepce a některá antihistaminika (léky na alergii).
  4. Kdy nejčastěji řídíte auto? Pokud jezdíte pouze ráno do práce a večer se z ní vracíte, většinou bude Vašim problémem nízké a ostré slunce. Pokud jste na cestách celý den mohou být Vašim nepřítelem odlesky od městských budov a dalších vozidel.

Pokud si na tyto otázky zodpovědně odpovíte, zjistíte pravděpodobně, že jedny brýle nevyřeší všechny Vaše požadavky.

 

autor článku: Pavel Macenauer