Materiály brýlových obrub

7290

Při nákupu nových brýlí se často orientujeme podle jejich vzhledu a ceny. Jsou však i další, neméně důležitá kritéria, na která bychom měli dávat dobrý pozor. Tím nejdůležitějším je materiál, z jakého jsou brýlové obruby vyrobeny. Rozhoduje o tom, jak s obrubou zacházet, jak ji čistit a co všechno vydrží. Rozhoduje také o komfortu s jakým budeme brýle nosit.

Jaké materiály se v dnešní době k výrobě brýlí používají?

Plastové materiály

Zyl (acetát celulózy) – jedná se o hypoalergenní plast na rostlinné bázi. Tento materiál je považován za jeden z nejkvalitnějších pro výrobu brýlových obrub. Je extrémně lehký a cenově dostupný. Brýle z tohoto materiálu se vyznačují svou barevností, velmi populární jsou dnes laminované obruby s vrstvenými barvami.

Acetát (acetát propionát celulózy) – hypoalergenní, lehký, lesklý a velmi průhledný. Pokud hledáte lehkou plastovou obrubu, je acetát to správnou volbou.

Nylon, materiál vhodný zejména pro sportovní a ochranné brýlové obruby. Materiál je velmi odolný proti teplu i chladu, je pružný a zároveň velmi pevný. Je také velmi dobře tvarovatelný.

Optyl – snadno tvarovatelný materiál na bázi epoxidové pryskyřice.

plastové brýlové obruby

Kovové materiály

Monel – směs kovů se základem z niklu, obohacena o malé množství mědi, železa, manganu, zinku a křemíku. Je tvárný, nekorodující a hypoalergenní.

Titan a beta Titan – stříbrošedý kov je lehký a velmi odolný materiál, který má své místo v kosmickém průmyslu a zdravotnictví. Je k dispozici v omezeném množství barev a jeho nevýhodou je poměrně vysoká cena. Pokud je ale Vašim kritériem kvalita a vysoká odolnost, je Titan tou pravou volbou.

Beryllium – ocelově šedý kov, levnější alternativa titanových obrub. Je antikorozní a dobře odolává nečistotám. Díky tomu je ideální volbou pro lidi s agresivním potem nebo pro čistém styku se slanou vodou. Obruby z tohoto materiálu jsou lehké, pružné a dobře se s nimi pracuje. Výhodou je také široká škála barev.

Nerezová ocel – také nerezová chirurgická ocel, je opět vhodnou alternativou titanu. Brýle z tohoto materiálu mají nízkou hmotnost, vysokou pevnost, jsou hypoalergenní.

Flexon – slitina na bázi titanu, někdy je nazýván také jako „paměťový kov“. Obruby z tohoto materiálu se po zkroucení vrátí do svého původního tvaru. Tento materiál pochází od americké firmy Marchon. Flexon je až o 25 % lehčí než standardní kovy, což znamená příjemný pocit při nošení takových obrub.

Hliník – lehký materiál odolný proti korozi. Vzhledem k tomu, že čistý hliník je velmi měkký a ohebný, používá se pro výrobu brýlových obrub jeho slitina s malým množstvím křemíku a železa.

kovové brýlové obruby

Další neobvyklé materiály

Toužíte po jedinečnosti? Vyhledáváte neobvyklá řešení?

Pak budou právě pro Vás určeny brýle vyrobené z neobvyklých materiálů jako je zlato, stříbro, dřevo, bůvolí rohy, kůže. Brýle z těchto materiálů jsou většinou vyrobeny ručně a na zakázku. Zlato a stříbro se používá jako příměs do různých kovů, nebo jako zdobení plastových obrub. Dřevo je materiálem, z něhož lze vyrobit obrubu celou, takový kousek je ale vyroben ručně a přesně na míru konkrétního zákazníka.

dřevěné brýlové obruby

 

autor článku: Pavel Macenauer