10 tipů, jak vybrat ty správné dětské brýle

3889

Potřebuje vaše dítě nové brýle? Pak určitě přemýšlíte nad tím, jak pro něj najít správně padnoucí model, který mu bude slušet a zároveň ho nebude omezovat v pohybu. Jedině v pečlivě vybraných a kvalitních brýlích se totiž váš potomek bude cítit příjemně – a přesně to je základním předpokladem pro to, aby nové brýle rád nosil každý den. Dětské brýle jsou kategorií, která si zaslouží zvláštní pozornost.

Zdlouhavé zkoušení brýlí nebývá pro malé děti příliš zábavné. Ještě před příchodem do optiky si proto ujasněte, která kritéria jsou pro vás důležitá. Na prodejně si pak už jen vytipujte několik favoritů, mezi kterými se budete společně se svým dítětem rozhodovat. Poradíme vám, na co se zaměřit a jak efektivně vybrat dětské brýle tak, abyste neztráceli čas zkoušením nevhodných modelů a neznechutili dětem nošení brýlí ještě před jejich koupí.

1. Zvolte obroučky z kvalitního plastu či kovu

Protože jsou děti neustále v pohybu, musejí být jejich brýle především dostatečně pevné a odolné. Zatímco u nejmenších ratolestí bývají nejoblíbenější volbou lehké obroučky ze speciálního plastu, větší děti nosí nejčastěji obruby z lehkých a pružných kovů, jako je ocel, hliník či titan.

2. Vyberte celoobrubové brýle

Namísto křehkých vrtaných brýlí bez očnic pořizujte dětem pevnější celoobroučkové modely. Pro starší školáky můžete zvolit i poloobruby.

dětské brýle se musí dětem hlavně líbit

3. Dbejte na správnou velikost obrub

Protože vaše dítě rychle roste, připravte se na to, že budete nové brýle kupovat pravidelně. V žádném případě se nesnažte ušetřit tím, že pořídíte větší model, který by mu padal z obličeje. Pokud naopak vyberete menší obruby nebo nekoupíte včas nové, mohou dítě nepříjemně tlačit jejich stranice a koncovky.

4. Pohlídejte si vhodnou velikost očnic

Při výběru očnic se řiďte především velikostí hlavy svého dítěte. Příliš malé očnice by mu omezovaly zorné pole a zároveň by ho sváděly k pohledům nad nebo pod brýlovou čočku. Ani zbytečně velké očnice však nevypadají dobře a navíc mohou působit problémy s ostrostí periferního vidění, zejména pokud má vaše dítě vyšší počet dioptrií.

5. Přesvědčte se, že brýle dobře sedí

Aby vašeho potomka nošení brýlí neomezovalo ani při hrách a dalších pohybových aktivitách, musíte vybrat model, který mu bude dokonale sedět na nose i za ušima. Zatímco v případě kovových obrouček můžete jejich sedla snadno nastavit tak, aby dítěti dokonale seděly, plastové obruby musíte volit podle toho, jestli jejich sedlové plošky dobře padnou na malý dětský nosík. V opačném případě budou brýle dítěti neustále sjíždět, což je bude svádět k častým pohledům nad obruby.

6. Při výběru čoček myslete především na kvalitu

Zejména u menších dětí se rozhodně vyplatí investovat do speciální úpravy proti poškrábání a kvalitních tvrzených skel, které výrazně zmírní dopad případného poškození brýlí při hře a dalších pohybových aktivitách. Aby vaše dítě vidělo ostře a pohodlně za každého počasí, zvolte skla s ochranou před škodlivým UV zářením a s antireflexní úpravou, která zamezí nežádoucím odleskům. Při vyšších hodnotách dioptrií vyberte tenčené brýlové čočky, které jsou díky své nižší váze pohodlnější pro nošení a nezpůsobují sjíždění brýlí z nosu.

7. Na náročnější sportovní aktivity pořiďte speciální brýle

Věnuje se váš školák často míčovým hrám a dalším sportovním aktivitám? Pak se poohlédněte po modelech, jejichž stranice lze snadno vyměnit za pružný pásek. Ten dětské brýle pevně přichytí kolem hlavy a výrazně tak sníží pravděpodobnost, že dítěti spadnou. Sportovní brýle bývají navíc vyráběny ze speciálních materiálů, vysoce odolných proti poškození.

8. Informujte se o záručních a servisních podmínkách

Vzhledem k aktivnímu životnímu stylu dětí se může snadno stát, že budete muset řešit poškození brýlí a nutnost jejich opravy. Při výběru proto zohledněte i kvalitu servisu a záruční podmínky, které vám daná prodejna poskytuje.

9. Konečný výběr brýlí ponechejte na dítěti

I malé děti už mají často jasno v tom, která barva se jim líbí nebo jaký tvar brýlí by chtěly nosit. Vyberte proto několik modelů, které dítěti dobře padnou a splňují všechny vaše požadavky, a konečné rozhodnutí nechejte na vašem potomkovi. Je to koneckonců on, kdo bude brýle každý den nosit a musí se v nich cítit příjemně.

dětské brýle musí mít správnou velikost

10. Nezapomínejte na náhradní brýle

Ačkoliv není cena dětských brýlí zanedbatelná, vždy byste měli mít v zásobě i náhradní brýle. Jejich pořízení neodkládejte zejména v případě, že má vaše ratolest větší zrakovou vadu a nemůže se bez brýlí obejít ani na krátkou dobu. Pokud se vašemu dítěti výrazně nemění počet dioptrií, mohou jako nouzové náhradní řešení posloužit i starší brýle s o něco málo slabšími čočkami.

Proměňte nákup brýlí v činnost, na kterou se bude vaše dítě těšit

Nezapomínejte na to, že se vybírání brýlí může vašemu potomkovi zdát zdlouhavé a nudné. Průběžně jej proto chvalte za to, jak vám při něm pomáhá. Můžete ho i motivovat malou odměnou, která na něj po nakupování čeká. Zejména pořízení prvních brýlí je určitě důvodem k následné návštěvě cukrárny či k malé rodinné oslavě, která vaše dítě ještě více povzbudí k tomu, aby se na nové brýle těšilo a rádo je nosilo.

autor článku: Ingrid Dach