Kolik brýlí máš, tolikrát jsi člověkem

1474

Průzkum časopisu Time zjistil v roce 2006, že průměrný Američan vlastní 12 párů bot a průměrná americká žena vlastní 27 párů bot! Proč tolik? Protože jeden pár prostě nelze použít na všechno a protože ženy mají k botám specifický vztah. Ruku na srdce, v našich zeměpisných šířkách tomu není jinak. Máme boty do práce, boty do divadla, často boty na různé sportovní aktivity jako tenis, squash, golf, fotbal, běh, boty na kolo, boty na hory, speciální boty na lyže atd. Pokračovat bychom mohli ještě mnohem déle. Připadá nám to normální a nijak se nad tím nepozastavujeme. A co dioptrické brýle ?

Proč tedy stejně neuvažujeme v případě brýlí? Řeknete si, vždyť mám sluneční brýle a víc nepotřebuji, vystačím si s nimi ve všech situacích, nemám s tím problém. A víte vůbec kolik druhů brýlí se v současnosti nabízí? Pojďme se na to podívat spolu.

Sluneční brýle

jsou asi nejrozšířenější kategorie brýlí. Slunečními brýlemi disponuje i ten, kdo běžně žádné brýle nepotřebuje. Důvod je jednoduchý, není nám příjemné, když nám slunce svítí do očí. Často jsou tyto brýle také módním doplňkem, ale jejich nejdůležitějším a vlastně naprosto zásadním úkolem, je chránit naše oči před škodlivým UV zářením. Variantou slunečních brýlí jsou brýle se samozabarvujícími se skly. Zabarvují se většinou venku na základě intenzity UV záření, ale existují také typy, které se zabarvují i za sklem, tedy bez nutnosti UV záření.

dioptrické sluneční brýle

Sportovní brýle

Speciální variantou slunečních brýlí jsou brýle sportovní. Většina venkovních sportovních aktivit vyžaduje brýle, které ochraňují naše oči proti slunci, větru, poletujícímu hmyzu, prachu či poranění cizími předměty. Běžné jsou brýle na kolo, běh, turistiku, rybaření, tenis a řadu jiných venkovních aktivit. Stejně jako brýle sluneční, jsou i brýle sportovní k dispozici jak bez dioptrií, tak s dioptriemi. Pokud tedy běžně používáte brýle třeba na dálku, není žádný problém mít stejné dioptrie i ve Vašich oblíbených sportovních brýlích.

dioptrické brýle - brýle na kolo

Brýle pro práci s počítačem

Pracujete v kanceláři? Je práce s počítačem Vašim každodenním chlebem? Ať už je Vaší profesí účetní, projektant, úředník, lékař, dispečer či spisovatel, Vaše odpověď bude pravděpodobně ano. Pokud ještě k tomu nosíte brýle na dálku, jste ideálním kandidátem pro tuto kategorii brýlí. Práce s počítačem má totiž svá specifika a ta je nutné řešit speciálními brýlemi. Pro tuto kategorii brýlí se používá více označení, mohou to být brýle kancelářské, interiérové, počítačové, ale vždy se jedná o brýle, které nám umožňují ostré vidění na střední vzdálenost, tedy vzdálenost, ve které je zpravidla umístěn monitor počítače, či notebook. Při práci s počítačem je důležitá také ochrana očí před modrým světlem, světlem, které je považováno za tzv. vysokoenergetické světlo (HEV). Právě monitory a displeje digitálních zařízení jsou intenzivním zdrojem tohoto světla. Brýle pro práci s počítačem by tedy měli být opatřeny filtrem modrého světla.

dioptrické brýle - brýle na počítač

Brýle pro řidiče

Řídíte často? Není Vám příjemné řídit za snížené viditelnosti a v noci? Není se čemu divit. Dnešní moderní auta, jsou vybavena velmi účinnými reflektory využívajícími xenonové výbojky či LED světelné zdroje. To je dobrá zpráva pro řidiče, který takové auto řídí. Pro protijedoucí vozidla už to ale tak příjemné být nemusí. V případě xenonů i LED světlometů, se jedná o vysoce účinné zdroje jasně bílého, až namodralého světla, a pokud Vám zasvítí přímo do očí, mohou Vás na krátkou dobu i oslepit. Brýle pro řidiče jsou proto vyrobeny tak, aby tyto nepříjemné situace dokázaly omezit a zvýšit tak komfort řízení v noci a snížit nebezpečí z oslnění. Dalšími výhodami těchto brýlí může být zlepšení vidění za deště či mlhy, tedy obecně, při zhoršené viditelnosti nejen v noci, ale i ve dne.

 

autor článku: Pavel Macenauer