10 dobrých důvodů, proč nekupovat levné brýle

3415

Supermarkety, tržnice, drogerie, čerpací stanice. Všude tam vám budou na otočných stojáncích předvádět různobarevné brýle proto, abyste ušetřili. Jeden by řekl: „A taky proč ne, vždyť co na tom?“ Nenechte se mýlit. Takzvané hotové brýle sice mohou lákat na cenu a rychlost řešení a co teprve fakt, že nemusíte k lékaři! Jak krásný a pohodlný život čeká v každé uličce obchodu. Nebuďte však krátkozrací, brýle nejsou vonný stromeček do auta. Víte například, že levné brýle, tzv.hotovky, byste neměli nosit déle než hodinu bez přestávky?

1. Nemoci, které prodavačka neodhalí

Máme rádi prodavačky a některé dokonce natolik, že si vybíráme obchod dle toho, jaká žena za pultem nás obslouží. Nemyslíme si však, že by chudák taková paní měla náladu rozpoznávat, zda za vašimi potížemi se zrakem stojí presbyopie, postižení sítnice či dokonce zelený zákal, záněty či jiné závažné oční choroby. To po ní přeci nemůžete chtít.

2. Levné brýle vám nezkorigují astigmatismus

Astigmatismus (různě zakřivená rohovka) způsobuje, že se vám nezobrazují body, ale čárky. Vidíte rozmazaně a nemůžete zaměřovat detaily. Pokud máte detaily rádi, bude lepší pořídit si takové brýle, které vám je umožní vidět. Největším problémem je to, že astigmatismus na sobě pravděpodobně vůbec nepoznáte. Člověk si prostě zvykne na všechno.

levné brýle mohou být příčinou řady problémů

3. Vyšetření jako kámen úrazu

Poté, co si pořídíte brýle bez vyšetření, lékaře oddálíte do nedohledna. Dá se říci, že právě to máte od začátku v plánu. Vyhnout se lékaři. Ono nedohledno může být nakonec vším, co vaše oči uvidí. Velice snadno si zaděláte na větší problém, než bylo původní špatné ostření. Vážné oční nemoci jen čekají na to, až člověk udělá pohodlná rozhodnutí. Už jen to, že nosíte o fous silnější brýle, než potřebujete, vám bude oči kazit ještě více.

Chraňte svůj zrak jako oko v hlavě

4. Volně prodejné levné brýle se hodí jen pro omezený počet lidí

Návštěva čerpací stanice za účelem nákupu brýlí. Zavání to průšvihem? Minimálně to připomíná sázení čísel v loterii. Univerzální brýle se pro vás hodí ve chvíli, kdy máte na obou očích stejné dioptrie. A žádné oční vady. Ano, možná byli výrobci levných brýlí jasnovidci a zhotovili brýle vám na míru. Jenže kdyby byli tak dobří ve věštění budoucnosti, asi by se neživili výrobou „zdravotních“ pomůcek. To dá rozum.

5. Kvalita materiálu obrouček i skel

Pokud zvažujete nákup levných brýlí, kvalita pravděpodobně nebude tím hlavním, po čem vaše srdce prahne. Ale po čem rozhodně neprahne, je, aby se vám brýle rozpadly už druhý den. Vyberte si: viklající se nožičky za dvě stovky nebo kvalita za rozumnou cenu?

levné brýle se Vám nikdy nevyplatí

6. Brýle pouze na hodinu

Ve skutečnosti se před několika desítkami let začaly univerzální brýle v USA vyrábět z docela pragmatických důvodů. Sloužily jako nouzové řešení. Tyhle brýle se měly dočasně hodit, když se vám ty stávající rozbily. Nebo na čtení etiket v obchodech. Prostě brýle na rychlé čtení. Na dlouhodobé nošení ovšem nebyly zhotoveny nikdy.

Dodržujte oční kontakt s vlastním rozumem

7. Kupte si šilhání, bolesti hlavy a únavu – jen za pár stovek

I s takovými záležitostmi se můžete potýkat, pokud budete dlouhodobě nosit špatně vycentrované brýle. Také podrážděnost bude vaší společnicí, pokud při nákupu brýlí nezohledníte ohnisko čočky a ohnisko vašeho oka. Levné brýle mívají pouze průměrné hodnoty.

8. Žádné výhody technologického světa

Pokud často pracujete na PC nebo řídíte, velice oceníte antireflexní vrstvu, která minimalizuje odlesky. Tu v univerzálních brýlích nečekejte stejně jako tvrzená skla. Přes skla u levně pořízených brýlí brzy neuvidíte, jelikož se poškrábou téměř o všechno.

9. Lékař není nepřítel

Nevyhýbejte se lékaři za každou cenu. Víte, že může odhalit závažné onemocnění, které nemusí se zrakem souviset? Může se jednat například o cukrovku.

10. Následné úpravy a opravy jsou problém

Optometristu, který by se nezalekl levných brýlí, aby pohledal. Komu by se také chtělo upravovat to, u čeho hrozí, že se vám to rozpadne v ruce? Při sebemenší manipulaci s univerzálními brýlemi totiž hrozí, že prasknou nebo se poškodí jinak.

Takže co s rozbitými brýlemi? Nic. Vždyť další kousky za pár desítek korun čekají tam, kde mají i pastu na zuby! A pak je tu druhá cesta. Péče o vaše oči, jako by patřily přímo vám.

autor článku: Olga Knoflíčková