Brýlové čočky a jak se v nich orientovat

6001

Věděli jste, že brýlové čočky jsou mnohem důležitější než brýlové obruby? Kvalita Vašeho vidění a pocit spokojenosti s brýlemi, se totiž odvíjí právě od nich. Ti, kdo již brýle nosí, jistě vědí, že výběr brýlových čoček není věc jednoduchá a pro někoho může být současná nabídka nepřehledná a matoucí. Cílem tohoto rádce je pomoci Vám v orientaci v materiálech brýlových čoček, jejich typech a dalších možnostech, které dnes jejich výrobci nabízejí.

Proč je výběr správných brýlových čoček tolik důležitý?

V dnešní době je na trhu opravdu velká nabídka brýlových obrub všech možných světových značek, tvarů a barev a většina očních optik je dnes již velmi dobře zásobena širokým sortimentem brýlových obrub. Vzhledem k tomu, že brýle musí jednak dobře sedět, ale hlavně v nich musíme dobře vypadat, bývá jejich výběr časově náročnou záležitostí. O to méně času pak zbývá na výběr toho nejdůležitějšího a tím jsou právě brýlové čočky.

Rady pro výběr brýlových čoček jsou určeny pro všechny, kdo nosí brýle či plánují jejich pořízení, a to bez rozdílu, zda jde o korekci krátkozrakosti (myopie), dalekozrakosti (hypermetropie), astigmatismu či vetchozrakosti (presbyopie).

brýlové čočky
plastové brýlové čočky

Brýlové čočky podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny

Skleněné – minerální

tento typ brýlový čoček byl v minulosti prakticky jedinou možností. V dnešní době se tento materiál používá již minimálně, a to díky své, poměrně vysoké hmotnosti, nevhodnosti do moderních typů obrub, jako jsou poloočnicové a vrtané obruby a v neposlední řadě díky jejich křehkosti. V případě mechanického poškození mohou být totiž tyto čočky velmi nebezpečné pro Vaše oči. Skleněná čočka se v případě rozbití, roztříští na malé kousky, které mohou vážně poškodit Vaše oči.

Plastové

tento typ brýlových čoček je trendem dnešní moderní oční optiky. Jeho výhodami je nízká hmotnost, vyšší odolnost proti rozbití a možnost používat tyto materiály do poloobrub a vrtaných obrub. Nejrozšířenějším materiálem plastových brýlových čoček je monomer s obchodním označením CR-39® (index lomu 1,5). Tento materiál byl uveden na trh již v roce 1947 společností Armorlite Lens v Kalifornii. Nyní je materiál CR-39 (Columbia Resin #39) v porfoliu americké PPG Industries.

Dalším zajímavým materiálem je polykarbonát. Tento materiál, původně navržen pro kokpity stíhacích letadel, je až 10x odolnější proti nárazu než běžný plast CR-39. V 70-tých letech jeho obliba prudce stoupla díky NASA, která jej začala používat pro hledí přileb astronautů. Komerčního využití se polykarbonát dočkal v 80-tých letech jako cenově dostupná alternativa skleněných brýlových čoček.

Dokonalejší variantou, prakticky nerozbitného plastového materiálu, pro výrobu brýlových čoček je však TRIVEX®, který v roce 2001 uvedla na trh opět americká PPG Industries. Výhodou materiálu TRIVEX® oproti polykarbonátu je dokonalejší technologie výroby. Polykarbonát je vyráběn rychlou, avšak ne tolik kvalitní metodou vstřikování. TRIVEX® je odléván do formy s přesně řízeným procesem chladnutí, a dosahuje tak lepších zobrazovacích vlastností. Oba materiály jsou nicméně velmi vhodné a doporučované pro použití v bezrámečkových, tzv. vrtaných obrubách a obrubách s polorámečkem, tzv. vázaných obrubách. Díky své vysoké odolnosti proti rozbití je zásadně doporučován pro dětské brýle a všude tam, kde je vyšší riziko mechanického poškození a následného poranění oka.

Brýlové čočky podle toho, k čemu jsou určeny

Jednoohniskové

jsou čočky, které mají na celé své ploše pouze jednu jedinou dioptrickou hodnotu. Zpravidla se jedná o brýlové čočky určené pro korekci krátkozrakosti (myopie) – brýle na dálku, dalekozrakosti (hypermetropie) – brýle na blízko.

Bifokální a trifokální

jsou čočky, které mohou mít na své ploše 2 nebo 3 dioptrické hodnoty. Zpravidla se jedná o brýle umožňující vidění jak na dálku, tak na blízko, případně ještě na třetí a sice střední vzdálenost. Typický, je pro tento typ brýlových čoček, viditelný segment na blízko, či viditelný předěl mezi jednotlivými částmi čočky s rozdílnými dioptriemi. Toto řešení je z estetického hlediska nevhodné, nicméně má své místo na trhu již pěknou řádku let.

Multifokální (progresivní)

často se také můžete setkat s názvem progresivní, jsou moderním typem čoček určených pro vidění na více vzdáleností, a to bez nevzhledných předělů či viditelně vložených segmentů jako u bifokálních či trifokálních čoček. Multifokální brýlová čočka zkrátka vypadá napohled stejně, jako čočka jednoohnisková. Její plocha je kompaktní a estetická.

Výsledného efektu, více pohledových vzdáleností, je dosaženo plynulou změnou dioptrií z horní části čočky (dálka), přes střední část (pracovní vzdálenost) až po dioptrii na čtení, nacházející se ve spodní části čočky. Tomuto efektu se říká progrese, odtud také název progresivní čočky. Multifokální čočky jsou určeny pro řešení presbyopie, tedy vetchozrakosti, která nastupuje většinou po 40.roce věku a projevuje se zhoršujícím se viděním na blízko. Více podrobností o tomto typu čoček se dozvíte ve článku „Multifokální brýle“.

Brýlové čočky s vyšším indexem lomu – tzv.tenčené

Za vysokoindexové brýlové čočky považujeme čočky s indexem lomu nejčastěji 1.53 / 1.6 / 1.67 / 1.74. Tento typ brýlových čoček je vhodný všude tam, kde je kladen důraz na estetiku čočky, její tenkost a nízkou hmotnost. V dnešní době, kdy většina brýlových čoček řeší krátkozrakost, čočka je tenká uprostřed a zesiluje se směrem k okraji, je využití brýlových čoček s vyšším indexem lomu obzvlášť vhodné. U zákazníků dalekozrakých je jejich výhoda zvláště ve snížení hmotnosti čočky jako takové. Vysoké plusové dioptrie mají za následek vysokou tloušťku čoček uprostřed a s tím spojenou vysokou váhu, způsobující nepříjemné otlaky na nose a sjíždění brýlí. Použitím vysokoindexových čoček v tomto případě získáme výrazně nižší hmotnost a odstranění nežádoucích pocitů při nošení brýlí.

Asférické

Asférické brýlové čočky jsou plošší a štíhlejší než běžné čočky sférické. Běžná sférická čočka se svou přední plochou podobá ideálně kouli, naproti tomu čočka asférická má přední plochu výrazně rovnější a složitější, křivka jejího povrchu se mění od středu ke kraji.

Asférické čočky jsou obzvláště důležité pro dioptrické korekce plusové, tedy ty korigující dalekozrakost (hypermetropii) a sice u vyšších dioptrických hodnot, kdy bývá čočka velmi vyklenutá (vyboulená) a příliš vystupuje z obruby. Velkou výhodou je při vyšších plusových dioptriích také menší zvětšení oka při pohledu do Vašich očí ze strany ostatních osob. Plusové čočky, zejména pak vyšší dioptrické hodnoty totiž nepříjemně zvětšují Vaše oči a ty pak, jakkoliv mohou být hezké, vypadají velmi neesteticky.

U korekcí krátkozrakost (myopie), je přínos asférických čoček sice nižší ale i zde má své opodstatnění. Při vyšších dioptrických hodnotách vypadá čočka lépe a má tenčí okraje. I zde je důležité estetické hledisko při pohledu zvenčí. Mínusové čočky, korigující krátkozrakost totiž zase naopak oko opticky zmenšují, což při vyšších dioptrických hodnotách opět nevypadá hezky.

Orientace v brýlových čočkách není snadná a možností, které Vám mohou zlepšit Vaše vidění nebo mít prostě „jen“ hezčí brýle, je celá řada. Doufám, že článek Vám alespoň částečně pomohl se v široké nabídce zorientovat, při výběru samotném přesto doporučujeme vyhledat odborníka v oční optice, který Vám rád pomůže při výběru té nejlepší kombinace pro Váš případ.