Krátkozrakost (myopie)

4417

Myopie – krátkozrakost

Myopie, často také nazývána také krátkozrakost, je refrakční vadou oka, při které jsou blízké objekty viděny jasněji než objekty vzdálené. Tato oční vada je nejčastější příčinou zhoršeného vidění do dálky u věkové skupiny lidí do 40 let. V posledních letech je nárůst této refrakční vady alarmující.

Příčina myopie

Myopie vzniká tak, že oční bulva je příliš dlouhá, nebo rohovka příliš zakřivená a paprsky nedopadají na sítnici, jak by v ideální stavu měli, ale před ní. To je příčinou toho, že světlo vstupující do oka, není správně zaostřeno a vzdálené předměty působí rozmazaně.

schéma krátkozrakého oka

Krátkozrakost postihuje zhruba 25 % světové populace a výzkumy naznačují, že do roku 2050 by toto číslo mohlo být až 50 %. Zatímco přesná příčina krátkozrakosti není známa, je však prokázáno, že tato vada, nebo předpoklady k jejímu vývoji, jsou dědičné. Pokud jsou krátkozrací oba rodiče, je vysoká šance, že krátkozraké budou i jejich děti.

Dalším faktorem ovlivňujícím pravděpodobnost výskytu myopie je styl života a způsob, jakým používáme svůj zrak. Lidé, kteří tráví většinu času čtením, nebo prací na digitálních zařízeních jako počítač, tablet, telefon, mají zvýšenou pravděpodobnost vývinu této oční vady.

Příznaky myopie

Mezi hlavní příznaky myopie patří mhouření očí při pohledu na dálku, zvýšená námaha očí a bolesti hlavy. Varovným signálem může být také zvýšená únava při řízení auta. Pokud takové příznaky pozorujete u sebe, neprodleně navštivte svého oční lékaře, nebo optometristu..

Řešení myopie

Krátkozrakost – myopii, lze korigovat pomocí dioptrických brýlí, kontaktních čoček nebo laserovou refrakční operací.

Pokud jsou na Vašem receptu na dioptrické brýle hodnoty s minusovými znaménky, jedná se právě o myopii neboli krátkozrakost.

V závislosti na výši Vaši krátkozrakosti budete nosit brýle buď jen na řízení, televizi, školní tabuli, nebo, v případě vyšší krátkozrakosti, po celý den.

Při výběru brýlových čoček se zaměřte na výši Vaší vady. Při hodnotách větších než 2 dioptrie byste měli volit brýlové čočky s vyšším indexu lomu (1,6 – 1,74) a asférické. Tyto brýlové čočky budou tenčí a lehčí a co je hlavní, bude se Vám přes ně lépe dívat. Nezapomeňte také na kvalitní antireflexní úpravu, která zajistí čistý pohled bez odlesků, snadné čištění a vyšší odolnost proti poškrábání.

autor článku: Pavel Macenauer